Ministranci

Wspólnoty

Spotkania

Msza św. uroczysta dla wszystkich ministrantów w 1. czwartek miesiąca o godz. 18.30, następnie spotkanie ogólne w salce św. Dominika.

Kandydaci i aspiranci – sobota godz. 9.30

Odpowiedzialny: br. Rafał Ciurej

Kontakt: lsoswantonipila(at)wp.pl

O wspólnocie

Koło ministrantów przy parafii św. Antoniego istnieje od czerwca 1945 r. Rozpoczęło swoją pracę jako jedno z pierwszych na Ziemiach Odzyskanych. W czasie ewakuacji Piły zniknęło z naszego kościoła dosłownie wszystko. Służący do Mszy św. nie mieli wtedy ani jednej komży! Po przejęciu przez Kapucynów naszego kościoła na jego wyposażeniu znajdowała się jedna poniemiecka chorągiew i należała ona do ministrantów.

W 1946 r. koło przejął o. Przemysław Knap i zaczęło ono coraz bardziej się rozwijać. W posiadaniu ministrantów znajduje się już własna biblioteka oraz świetlica, gdzie raz w tygodniu się spotykają. W tym czasie swoją służbę wykonywało 65 ministrantów i 35 aspirantów – kandydatów na ministranta. Obowiązkiem narzuconym przez o. Przemysława był również kolportaż prasy katolickiej, książek religijnych i druków parafialnych. Do nabożeństw ministranci posiadali tylko kilka komży i kołnierzyków… W 1947 r. koło liczyło 28 członków, a w 1948 r. – już 85. W styczniu 1949 r. angażują się w rozlepianie afiszy, rozdawanie po domach ulotek Caritas i biorą udział w przedstawieniach „caritasowych”.

  1. sierpnia 1949 r., podczas zebrania koła rodzicielskiego ministrantów, zapadła decyzja o ufundowaniu sztandaru, a 4. września 1949 r. o godz. 9.3odbyło się uroczyste poświęcenie owego sztandaru. Uroczystość poprzedzono „Dniem Ministranta”, naukami, spowiedzią i Komunią św. Szta0 ndar wykonała za kwotę 50 tys. zł. firma „Kędzierska” w Poznaniu. Jest on używany do dnia dzisiejszego. W latach 1949-51 odbywały się kursy dla ministrantów, a po ich zakończeniu następowało uroczyste włączenie do grona Liturgicznej Służby Ołtarza. Na koniec 1949 r. koło liczyło 95 członków, a w latach 1968-1976 liczba ta wahała się w granicach 40-60 członków.
  2. czerwca 1962 r. podczas okrojonej procesji, gdyż ówczesne władze miejskie nie wydały zgody na długą procesję, w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ministranci uczestniczyli w niebieskich biretach. W latach 1978-1982 biorą oni udział w corocznej, diecezjalnej pielgrzymce ministrantów wędrując do Sanktuarium Maryjnego w Rokitnie. 5. kwietnia 1987 r. dziewiętnastu kandydatów przygotowanych przez o. Feliksa Ochała, przyjmuje do grona ministrantów o. Prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów z Krakowa, co było wielkim wyróżnieniem i zaszczytem. 6. kwietnia 1999 r., w Ustce, ministranci uczestniczą w zjeździe ministrantów na terenie Centrum Marynarki Wojennej, a w 2001 r. – w Drawsku Pomorskim. Na koniec 1999 r. koło liczy 58 członków.

Koło ministrantów zawsze uczestniczyło gremialnie w ważnych dla Kościoła uroczystościach i świętach. W 1962 r. – podczas nawiedzenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej , podczas peregrynacji relikwii św. Tereski, ministranci angażują się również w obstawę Bożego Ciała, Triduum Paschalnego, I Komunii św., pasterki, bierzmowania, rorat, procesji w uroczystość Wszystkich Świętych, codziennych Mszy św. i nabożeństw. Wraz z kapłanami odwiedzają domy parafian podczas wizyty duszpasterskiej. Nie pozostają także bierni w pracach przy kościele i klasztorze: wykonywaniu dekoracji przed świętami, zajmują się pracami porządkowymi strychów, dzwonnicy i innych pomieszczeń. Od kilku lat uczestniczą w Dekanalnym Dniu Skupienia dla ministrantów zdobywając laury w konkurencjach sportowych i konkursach liturgicznych. Uczestniczą w corocznych spotkaniach młodzieży w Lednicy, w Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej czy też w Spotkaniu Młodych w Wołczynie.

W okresie Bożego Narodzenia urządzają wspólny opłatek i odgrywają jasełka. 4. i 5. stycznia 1963 r., opłatek dla 80 ministrantów przygotowali rodzice i opiekun o. Urban, a tradycja ta nadal jest kontynuowana, niestety jednak – już bez odgrywania jasełek. Od trzech lat organizują „żywą szopkę” na krużganku klasztornym. Nasi ministranci włączają się także w organizację festynu parafialnego. W okresie letnim wyjeżdżają na kolonie, między innymi do: Ustronia Morskiego (1951), Zakopanego (1992), Strączna (2001-2002), Zakopanego (2003), Skórki (2005), Słowenii (2003), Austrii, Czech (2007), Bułgarii (2008), a w okresie zimowym na ferie do: Częstochowy, Krakowa, Oświęcimia (1993), Radoczy k. Wadowic (2003), Szklarskiej Poręby (2006), Skomielnej Czarnej (2007), Tenczyna (2008).

Opiekunami koła ministrantów na przestrzeni lat byli między innymi: o. Przemysław Knap, o. Jeremiasz Truś, o. Ryszard Ślebioda, o. Feliks Ochał, o. Czesław Wrona, o. Stanisław Żmuda, o. Andrzej Bochyński, o. Andrzej Mańczak, o. Eugeniusz Warzocha, o. Marek Socha, o. Sergiusz Ślęzak, o. Grzegorz Skoczylas, o. Zbigniew Sawczuk, o. Bogdan Kordek, o. Kazimierz Kosek, o. Józef Mizera, o. Marek Chmielewski, o. Piotr Borys, o. Rafał Tański, o. Łukasz Nocoń, o. Tomasz Grabiec, o. Marek Kosarzycki, o. Andrzej Biniek, o. Marek Zimny.