Wystawa prac osób bezdomnych w Pile

Dla Ciebie

Zapraszamy na wystawę, prawdopodobnie jedyną taką w Polsce… Prace, które się na niej znajdują są tworzone przez osoby bezdomne, podopiecznych Fundacji „Na pomoc”.

Prace tworzone przez osoby bezdomne w Pile, osoby o niesamowitych talentach, do których wyciągamy pomocną dłoń, jednocześnie dając im szanse na lepsze jutro. Każdego dnia przychodząc do fundacji wykonują swoją pracę. Podopieczni fundacji są bardzo utalentowani posiadają umiejętności stolarskie, spawalnicze, malarskie, budowlane.

Do tej pory powstały u nas piękne obrazy, rzeźby z gliny, drewna i betonu, oraz metaloplastyki. To wszystko można zobaczyć na czasowej wystawie w Pile. Wystawa jest czynna do wtorku 9 lipca włącznie.

Adres wystawy to:

Fundacja „Na pomoc”

Ul. Poznańska 91 

64-920 Piła 

Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku od godziny 11 do 15, do wtorku 9 lipca włącznie. 

Zobacz galerię zdjęć wystawy prac osób bezdomnych – foto br. Paweł Teperski OFMCap



O FUNDACJI „NA POMOC”

Jesteśmy organizacją działająca w Pile, pomagającą min. osobom, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, a mianowicie osobom bezdomnym. Wyszukujemy często osoby, które nie są w stanie zagrzać miejsca w placówce opiekuńczej z uwagi na swoje silne uzależnienie od środków psychoaktywnych. Tam mogłyby być poddane terapii odwykowej, miały by dach nad głową, regularne posiłki oraz mogły by próbować zmieniać swoje życie. Osoby, które pod opiekę bierze Fundacja „Na Pomoc” są osobami, które nie znajdują tam pomocy, gdyż wymogiem bezwzględnym dla umieszczenia takiej osoby w placówce opiekuńczej jest niespożywanie alkoholu i innych środków odurzających.

Nasi podopieczni w pierwszej fazie kontaktu z nami bardzo często nie są w stanie wytrzymać nawet kilku godzin bez odurzania się, stacjonują w ruinach budynków, śpią na klatkach schodowych, w budynkach ciepłowniczych lub po prostu na dworze. Osoby te często określają swoją bezdomność jako ich świadomy wybór dodając, że taki sposób życia im odpowiada, gdyż nie muszą nigdzie chodzić na określoną godzinę, przed nikim nie muszą się tłumaczyć, czy mogą po prostu napić się alkoholu, kiedy zechcą.

Z reguły jest to ukrywanie niemocy i usprawiedliwianie siebie przed rozmówcą a także siebie przed samym sobą. Po dłuższej rozmowie okazuje się, że chcieliby skończyć z takim życiem, w którym głód, zimno, brak dachu nad głową czy nieustający ciąg alkoholowy wypełnia każda minutę ich życia. Niektóre osoby od razu chcą zmiany sposobu dotychczasowego życia, inne zaś przy pierwszych kontaktach wykazują kompletny brak nadziei na poprawę swojego losu i dopiero po czasie, po odpowiednich rozmowach, po wyjściu do nich z serdecznością, gdy pojawia się cień szansy na zmianę chcą zacząć prace nad sobą. Każdy przypadek jest inny, dlatego w pierwszej kolejności takie osoby odbywają rozmowę z psychologiem/terapeutą, który po kilku, kilkunastu spotkaniach dokonuje wstępnej oceny jakie metody naprawcze należy wdrożyć, aby danemu podopiecznemu móc możliwie jak najlepiej pomóc w powrocie do normalności.

Podopieczni, którzy podjęli się walki o swoje życie otrzymują pomoc w postaci pracy zarobkowej we fundacji lub pomagamy w znalezieniu jej w innym miejscu. Działania jak wspomnieliśmy muszą odbywać się wielotorowo. W początkowym okresie powrotu do normalności organizacja nasza finansuje wynajem mieszkań i opłaty rachunków za media dla takich osób. Wspieramy ich poprzez dostarczanie odzieży, żywności, środków higienicznych czy innych artykułów niezbędnych do życia. Organizujemy im czas wolny. Ze zbiegiem upływu czasu trwania w abstynencji, utrzymaniu pracy i zarobku, my jako organizacja wspierająca stopniowo wycofujemy się z finansowania takiej osoby. Osoba taka sama z samodzielnie zarobionych środków pokrywa koszty swojego życia.

Nieodłącznym elementem, każdej walki o każdego człowieka zawsze jest modlitwa w jego intencji i prośba Boga o pomoc. Podchodzimy wielotorowo do pracy nad naszymi podopiecznymi, gdyż są to często osoby skrajnie wyobcowane ze społeczeństwa tkwiące latami w bezdomności.

Osoby, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, które bez pomocy drugiej osoby nie odnajdą się już nigdy, najczęściej silnie uzależnione od środków odurzających, nie mające po ziemsku żadnej nadziei na poprawę swojego losu, upatrujące jedynie ratunku dla siebie w modlitwie wstawienniczej za nich. Nie wszyscy z czytających zapewne wiedzą, że osoby uzależnione, które próbują zerwać z nałogiem odbywają różne terapie, takie jak np. wspólnoty AA (anonimowych alkoholików). Na spotkaniach takich wspólnot wypracowano program dwunastu kroków, przez które osoba uzależniona musi przejść, aby wyzwolić się z sideł uzależnienia. Terapia odwykowa w oparciu o „12 kroków” bardzo silnie koresponduje z wiarą, a uzależnieni od alkoholu na wszystkich takich spotkaniach powierzają się Bogu bez względu na to jak pojmują „siłę wyższą”. Naszym zdaniem, zresztą nie tylko naszym modlitwa wstawiennicza za te osoby to kluczowy aspekt terapii i bardzo często punkt zwrotny w powrocie do normalnego życia tych osób. Osoby, za które odmawiane są modlitwy wstawiennicze nagle w jednym dniu stają się zupełnie innymi osobami niż były do tej pory.

Proponujemy, aby przyjęcie pod duchową opiekę osoby bezdomnej wiązało się z odmawianiem przez rok jednej tajemnicy różańca dziennie lub dowolnej modlitwy również prze okres roku. Inną formą modlitwy jaką można ofiarować osobie bezdomnej jest dziewięciodniowa „Nowenna Do Przemienienia Pańskiego”. Z tą modlitwą wiążemy szczególne nadzieje, gdyż wielokrotnie po odmówieniu tej dziewięciodniowej modlitwy w intencji osoby uzależnionej, nagle przestawała ona odczuwać pragnienie odurzania się środkiem, od którego jest uzależniona co pozwoliło na dalsze przemiany w życiu tej osoby i powrót do normalności. Warunkiem koniecznym podczas odmawiania tej modlitwy jest uczestnictwo we mszy świętej i przyjmowanie każdego dnia komunii świętej.

Jesteśmy wdzięczni za każda daną od serca złotówkę. Twoje wsparcie pomaga nam w realizacji założonych celów fundacji związanych z niesieniem pomocy osobom najbardziej potrzebującym.

Dane konta, na które można dokonywać wpłat:

Fundacja „Na Pomoc” 

ul. Łowiecka 16 b / 18 

64-920 Piła

KRS: 0000464970

NIP: 7642664567

Nr konta: 86 1600 1462 1803 4419 6000 0001

W tytule przelewu prosimy wpisać „Darowizna”

Kontakt do fundacji

Poniedziałek – Piątek: 8-17

Tel. 881 046 406

kontakt@fundacja-napomoc.pl

www.fundacja-napomoc.pl