Wydarzenia


Kurs ALPHA 2020

Zapraszamy serdecznie na kurs ALPHA organizowany przez Wspólnotę Jezusa Księcia Pokoju (wjkp.pl). Przeprowadziła ona jak dotąd sześć kursów ALPHA (wiosna i jesień 2014 r., wiosna 2015 r., jesień 2016 r., wiosna 2018, zima 2019) oraz jedno Seminarium Wiary ( jesień 2015 r.)

Najbliższy kurs ALPHA rozpocznie się w środę 22 stycznia 2020 r. o godz. 18:30 w Kawiarence Wieczernik w parafii Św. Antoniego przy ul. Ludowej 20, 64-920 Piła

Kurs został przeprowadzony w tysiącach katolickich parafii w ponad 65 krajach na całym świecie. Jest zaprojektowany zarówno dla tych, którzy nie uczęszczają do kościoła i szukają odpowiedzi na pytania związane z chrześcijaństwem, jak i dla osób wierzących, chcących pogłębić swą wiarę.

To także okazja by zjeść coś pysznego, napić się kawy lub herbaty w miłym towarzystwie.

Kurs składa się z 15 sesji, trwa 10 tygodni i jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

Kurs odpowiada na podstawowe pytania dotyczące wiary, modlitwy, umiejętności czytania i zrozumienia prawd Biblii. Dotyka tematu darów duchowych oraz działania Boga w życiu człowieka, a także doświadczenia uzdrowienia w dzisiejszym świecie. Wykłady prezentowane w trakcie kursu dotykają przede wszystkim tematów takich jak: życie Jezusa, jego śmierć i zmartwychwstanie, modlitwa, lektura Pisma Świętego i życie w Kościele.

Zapewniamy opiekę nad dziećmi w wieku od 4 do 12 lat.

Zapisu na kurs można dokonać poprzez ten formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie Wspólnoty Jezusa Księcia Pokoju

Czym jest ALPHA...

„Każdy chrześcijanin jest misjonarzem w takim stopniu, w jakim sam spotkał miłość Boga w Chrystusie Jezusie."(por. Evangelii Gaudium, 120).

ALPHA to kurs chrześcijański oparty na kerygmacie, którego celem jest pomoc uczestnikom w nawiązaniu relacji z Jezusem Chrystusem przez dzielenie się z nimi dobrą nowiną- Ewangelią (1 Tesaloniczan 2, 2.4.8). Jest formą ewangelizacji opartą na

budowaniu relacji przyjaźni. Kurs Alpha nie posługuje się agresywnymi, narzucającymi się metodami ewangelizacji, szanuje wolność osobistą uczestników. Zaletą Alphy jest pogawędka przy wspólnym posiłku i możliwość zadawania różnorodnych pytań w nieformalnej atmosferze, bez nacisku, bez oskarżeń czy śledzenia. Na Alphę przyjaciele zapraszają przyjaciół, dzielą się swoim życiem i wiarą mogą swobodnie rozmawiać. Kurs powstał w 1977 roku w parafii św. Trójcy w Londynie. W Kościele Katolickim obecny jest od 1996 roku. Do 2016 roku ponad 20 000 000 ludzi w 169 krajach i 112 językach spróbowało swojego uczestnictwa w kursie. Jest to kurs zarówno dla osób starszych jak i dla młodych. ALPHA oznacza

  • A – Anyone can come – kurs jest dla wszystkich
  • L – Learning and laughter – uśmiech i śmiech łamie bariery
  • P – Pasta czyli posiłek każdego wieczoru umila i wzbogaca atmosferę
  • H – Helping one another – pomagamy sobie nawzajem
  • A – Ask anything – jest to miejsce na stawianie pytań, zwłaszcza tych nurtujących – mała grupa – zadaj pytanie, odpowiedz, odkrywaj

Każda sesja Alphy składa się z trzech istotnych elementów:

FAQ- najczęściej zadawane pytania:

A co jeśli rozpocznę i nie będę chciał kontynuować?

Celem kursu Alpha jest danie ludziom doświadczenia wolności od presji i nacisku. Jeżeli ktoś czuje, że ten kurs nie jest dla niego, nie musi się czuć zobligowany do jego ukończenia.

Ile to kosztuje?

Uczestnictwo w kursie jest bezpłatne. Jeśli zechcesz, możesz wnieść dobrowolny datek.

Co tam będzie się działo?

Każda sesja zaczyna się od posiłku lub przekąsek, co jest okazją do poznania innych w małej grupie. Następnie ma miejsce krótki wykład i czas na dyskusję, kiedy każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z resztą swojej małej grupy.

Czym są wykłady?

Każda sesja zawiera inny temat, o którym później ludzie mogą podyskutować w małych grupach. Sesja 1: Kim jest Jezus? Sesja 2: Dlaczego Jezus umarł? Sesja 3: Na czym opiera się nasza wiara? Sesja 4: Dlaczego i jak się modlić? Sesja 5: Dlaczego i jak czytać Biblię? Sesja 6: W jaki sposób Bóg nas prowadzi? Sesja 7: Jak sprzeciwiać się złu? Sesja 8: Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie? Sesja 9: Czy Bóg dzisiaj uzdrawia? Sesja 10: A co z kościołem? Sesje Weekendu Alpha: - Kim jest Duch Święty? - Co czyni Duch Święty? - Jak zostać napełnionym Duchem Świętym? - Jak najpełniej przeżyć życie?

Jak się zapisać?

Wystarczy wypełnić ten formularz…

Czy to kurs katolicki?

Tak. Jeśli chcesz możesz zapoznać się z opiniami biskupów katolickich tutaj

Czy muszę być chrześcijaninem, żeby wziąć udział w kursie?

Nie, nie musisz być chrześcijaninem. Kurs jest przeznaczony dla każdego, kto chciałby zadać jakieś pytania co do chrześcijańskiej wiary lub dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Wielu gości nie było nigdy wcześniej w kościele.

Czy moje pytania nie są zbyt kontrowersyjne dla kościoła?

Na kursie Alpha są akceptowane wszystkie pytania. Kurs jest przeznaczony dla ludzi, którzy chcą w wolności stawiać trudne pytania dotyczące życia i chrześcijańskiej wiary.